Saç Ve Cilt Sağlığı İçin Bitkisel Sabun

Sabun Hakkında

DÜNYADA SABUN

Sabun tarihinin mitolojik kısmı;
Eski bir Roma masalına göre sabunu ilk kadınlar keşfetti. Hayvanların kurban edildiği Sapo Dağı'nın kıyısında bulunan Tiber Nehri'nde çamaşır yıkayan kadınlar, birgün çamaşırlarını fazla çaba sarf etmeden kolayca temizlediklerini fark ederler. Daha sonra buna hayvanların kurban edildiği zamanlarda nehre yağmurla birlikte karışan hayvan yağ ve küllerinin sebep olduğunu görürler. Nehrin sularına karışan yağ, killi çamur ve küller köpüklü bir karışım oluşturduklarından, sabunun ilk keşfi bu mite dayanır.

Daha detaylı bilgi için indiriniz   

TÜRKİYE'DE SABUN

Osmanlı İmparatorluğu sabun üretimi ve sabun çeşidi açısından oldukça zengindir. Trablus sabunu, Çiçek sabunu, Misk sabunu, Hünkârı sabun, beyaz ve siyah Paşa sabunu, alaca sabun, kokulu sabun, Kandiye sabunu, Girit sabunu, Arap sabunu, leke sabunu ve fes sabunu sabun türlerinin sadece birkaçıydı.
Sabuna talep bu şekilde arttıkça üretimide arttı ve sabuncular bir esnaf grubu oluşturdular. 10. yüzyılda Bizans'ta esnaf loncaları içinde sabuncu esnafı grubu vardı. Sabunculuk, Osmanlı Devleti'nde de önemli bir imalat kolu oldu. Sabun esnafı özel zamanlarda tertip edilen törenlerinde yani esnaf alaylarında 

Daha detaylı bilgi için indiriniz